fp5
ΦΟΝΙΣΣΑ TEASER POSTER

Μέσα στα πλαίσια της γενικής παιδείας που οφείλει το Σχολείο να παρέχει στους μαθητές πραγματοποιήσαμε διδακτική επίσκεψη στη Λάρισα στις 7/12 που συνδυάστηκε με την παρακολούθηση της ταινίας “Φόνισσα“. Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την εμπνευσμένη από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Α. Παπαδιαμάντη ταινία της Εύας Νάθενα. Προβληματίστηκαν πάνω στο κοινωνικό πρόβλημα της γυναικοκτονίας που τόσο έντονα απασχολεί στις μέρες μας το σύνολο των πολιτών. Επιστρέφοντας στον Πυργετό και κατά τη διαδρομή σχολίασαν τον τρόπο που η συγκεκριμένη σκηνοθέτης παρουσιάζει την ηρωίδα του Παπαδιαμάντη αναζητώντας κοινά στοιχεία με το απόσπασμα που διδάσκεται στο σχολικό βιβλίο της Β’ Λυκείου. Ήταν μια καλή ευκαιρία για προβληματισμό αλλά και για ψυχαγωγία!