20240206 095422

Στο πλαίσιο της Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο, ο κ. Αναστάσιος Αραμπατζής, μέλος της Αστικής Μη Κερδοσκοπικής Εταιρείας (ΑΜΚΕ) Homo Digitalis, επισκέφθηκε το σχολείο μας και συνομίλησε με τους μαθητές μας για το Ψηφιακό Αποτύπωμα.

Η Homo Digitalis είναι η πρώτη και μοναδική ΑΜΚΕ στην Ελλάδα με σκοπό την προώθηση και προστασία των ψηφιακών δικαιωμάτων στη χώρα μας.

Εκτός από τα προβλήματα, συζητήθηκαν και δύο βασικά ψηφιακά δικαιώματα τα οποία προβλέπονται από τον GDPR – το δικαίωμα στην πρόσβαση και το δικαίωμα στην λήθη. Για να μπορούμε να προστατεύουμε τα προσωπικά μας δεδομένα, πρέπει να γνωρίζουμε ποια είναι τα ψηφιακά μας δικαιώματα και πώς μπορούμε να τα εξασκήσουμε.

Κατά τη διάρκεια της εποικοδομητικής συζήτησης τέθηκαν θέματα όπως ο ρόλος της Τεχνητής Νοημοσύνης, ο ρόλος του ανθρώπου στην προστασία των προσωπικών δεδομένων, καθώς και πως τα δεδομένα αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναντίον μας σε περιπτώσεις cyberbullying.

20240206 095441
20240206 095508